Zamknij

Ubezpieczenie OC i AC w Głogowie – sprawdź, jak nie przepłacać za polisę

12:21, 16.11.2023 . Aktualizacja: 12:26, 16.11.2023
Skomentuj

Na właścicielach samochodów ciąży prawny obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Brak wykupionej polisy sprawia, że nie ma możliwości legalnego podróżowania po polskich i europejskich drogach. Przerwanie ciągłości OC dodatkowo wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Czym jest wspomniane ubezpieczenie i dlaczego wielu kierowców z Głogowa decyduje się na dodatkową polisę AC? Na co zwrócić uwagę przed wyborem ubezpieczyciela? Sprawdź.

Czym różni się ubezpieczenie OC i AC?

Ubezpieczenie OC i AC to polisy komunikacyjne. Znacząco się jednak od siebie różnią. Jedną z najważniejszych kwestii jest to, że ubezpieczenie OC jest prawnie wymagane dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego, a jego brak skutkuje nałożeniem wysokiej kary finansowej. Polisa AC jest natomiast dodatkowym zabezpieczeniem, na które decyduje się wielu kierowców z Głogowa, ale także innych miast i miejscowości. Jest ono szczególnie zalecane w przypadku nowych lub kilkuletnich samochodów. Warto jednak zaznaczyć, że część towarzystw ubezpieczeniowych wyznacza graniczny wiek samochodu, po przekroczeniu którego nie oferuje tego rodzaju polisy.

Ważną różnicą jest sam zakres ochrony OC oraz AC. W przypadku pierwszego ubezpieczenia, jego działanie oraz wysokość zabezpieczenia są dokładnie wskazane przez ustawę. Jeżeli chodzi o polisę AC, to wszelkie kwestie są ustalane indywidualnie z ubezpieczającym swój pojazd. Firmy ubezpieczeniowe z reguły mają w swojej ofercie kilka gotowych pakietów, na które może zdecydować się kierowca. Wszelkie warunki ubezpieczenia znajdują się w karcie OWU, którą warto przeczytać przed podpisaniem umowy.

W przypadku OC, w razie dojścia do zdarzenia drogowego odszkodowanie wypłacane jest poszkodowanym – z polisy sprawcy. W przypadku ubezpieczenia AC, środki wypłacane są w sytuacji, w której dojdzie np. do kradzieży samochodu, jego uszkodzenia na parkingu czy innych zdarzeń określonych w umowie. Mieszkańcy Głogowa, więcej szczegółowych informacji na temat zakresu polisy AC, mogą znaleźć na stronie internetowej: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-ac.

Kiedy przydaje się krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC, jak sama nazwa wskazuje, obowiązuje na krótszy czas niż standardowa polisa. Najczęściej spotykanymi wariantami są te na 30 dni lub 3 miesiące. Warto zaznaczyć, że krótkoterminowa polisa OC zapewnia dokładnie takie same korzyści, jak ta wykupiona na pełny rok. Dotyczy to jednakowo szkody na:

  • osobie,
  • mieniu.

Ubezpieczenie krótkoterminowe obejmuje zdarzenia mające miejsce na drodze na terenie Polski, jak i innych krajów, których biura narodowe przynależą do Porozumienia Wielostronnego. Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy ubezpieczeniem krótkoterminowym a rocznym jest natomiast ich odnawialność. W przypadku tego na określony, krótki czas, wygasa ono po upływie 30 dni czy 3 miesięcy (zależnie od wybranego przez kierowcę wariantu). Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/krotkoterminowe-ubezpieczenie-oc.

Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie krótkoterminowe jeszcze kilkanaście lat temu dostępne było wyłącznie dla podmiotów gospodarczych, komisów czy firm zajmujących się wynajmem samochodów zabytkowych. Dzięki zapisom w art. 27 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych obecnie polisą krótkoterminową mogą zostać objęte m.in. pojazdy:

  • sprowadzone zza granicy,
  • wolnobieżne,
  • zarejestrowane czasowo,
  • historyczne i zabytkowe,
  • wykorzystywane do jazd testowych.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem polisy ubezpieczeniowej?

Przy wyborze polisy OC nie należy kierować się wyłącznie jej ceną. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość sumy ubezpieczenia. Część towarzystw ubezpieczeniowych jako podstawowe polisy oferuje te z najniższym zabezpieczeniem. W przypadku polisy AC warto natomiast indywidualnie dopasować warunki wybranego wariantu. Podstawowe opcje dotyczą głównie szkody całkowitej, uszkodzeń na parkingu czy kradzieży samochodu. Wybierając pakiet rozszerzony, można liczyć na naprawę w autoryzowanym serwisie w niemal każdej możliwej sytuacji. Wówczas polisa może obejmować m.in.:

  • szkody spowodowane przez zwierzęta,
  • wybicie szyby,
  • zalanie pojazdu,
  • uszkodzenia na parkingach niestrzeżonych.

Mieszkańcy Głogowa i innych miast w Polsce powinni pamiętać, że polisa AC nie jest obowiązkowa. Jednak w przypadku nowych lub kilkuletnich samochodów warto się na nią zdecydować. Wówczas w sytuacji, w której dojdzie do uszkodzenia pojazdu, można liczyć na szybkie i pewne usunięcie powstałych szkód bez dodatkowych kosztów.

Gdzie szukać najkorzystniejszych ofert ubezpieczenia?

Kierowcy przy wyborze polisy OC oraz AC mogą skorzystać z doradztwa specjalistów. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są także darmowe kalkulatory ofert dostępne w sieci. Podając w nich niezbędne informacje o kierowcy i pojeździe, otrzymuje się dostęp do wielu ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Warto także zaznaczyć, że bardzo często decydując się na ubezpieczenie OC i AC w jednym pakiecie, można liczyć na dodatkowe korzyści i obniżenie wysokości składek.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%